Wycieczka do Czarnolasu – „Kulturalna Szkoła na Mazowszu”

29 września 2022 roku uczniowie klas VIa i VIb pod opieką p. Agnieszki Kreczmańskiej, p. Agnieszki Drągowskiej i p. Renaty Maciejowskiej-Zych udali się na wycieczkę autokarową do Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie. Wycieczka została zorganizowana w ramach projektu „Kulturalna Szkoła na Mazowszu”. Ideą programu jest upowszechnianie dziedzictwa kulturowego Mazowsza jako zadania spełniającego niezwykle ważne funkcje wychowawcze i edukacyjne – rozwoju młodego człowieka, popularyzacji oraz doskonalenia form i metod młodzieżowej aktywności w szeroko rozumianej kulturze. Program ma również zachęcać i inspirować do planowania i realizowania ciekawych lekcji pobudzających młodzież do czynnego i świadomego uczestnictwa w kulturze regionu.

Celem wycieczki było również wspólne świętowanie Dnia Chłopaka. Dziewczynki z obu klas złożyły chłopcom życzenia, a następnie wręczyły słodkie upominki. Po oficjalnej części wszyscy piekliśmy na ognisku kiełbaski, graliśmy w ulubione gry i świetnie się bawiliśmy, korzystając z pięknie zagospodarowanej przestrzeni, jaką zapewnia teren wokół muzeum.

Następnie, dzięki programowi „Kulturalna Szkoła na Mazowszu”, skorzystaliśmy z biletów wstępu do Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie za symboliczną złotówkę. Już po przekroczeniu bramy zdaliśmy sobie sprawę z tego w jak wyjątkowym miejscu dane nam było się znaleźć. Udaliśmy się też do parku, obejrzeliśmy sławny obelisk poety, odpoczęliśmy na ławeczkach, wsłuchując się w szum starych drzew przy akompaniamencie muzyki do Psalmów Jana z Czarnolasu. Podziwialiśmy również neogotycką kaplicę z grobowcami Jabłonowskich i Lubomirskich Przepiękny rozległy i starannie utrzymany park, od razu zachęcił nas do dalszego zwiedzania i fotografowania.

Aleją główną doszliśmy do dworu Jabłonowskich, w którego murach znajduje się muzeum. Pani przewodnik oprowadziła nas po salach i opowiadała o życiu i twórczości Mistrza. W sześciu pomieszczeniach zobaczyliśmy stare wydania dzieł Jana Kochanowskiego oraz opracowania związane z jego osobą. W muzeum nie zabrakło eksponatów bezpośrednio związanych z Kochanowskim. Wśród nich znajdują się żelazne drzwi, na których umieszczony jest herb Korwin (herb szlachecki Kochanowskich) i inicjały rodowe. Pochodzą one z zabudowy nieistniejącego już dworu Kochanowskich. Oprócz tego uczniowie mogli zobaczyć kurdybanowy fotel z herbem poety czy lapidaria z kaplicy rodowej w Sycynie.

Muzealne zbiory stanowią prezentowane piękne meble, obrazy, ceramika, gobeliny i przedmioty z epoki renesansu. Podziwiać można też rzeźby i płaskorzeźby – głównie przedstawiające poetę.

Kontynuacją naszej wycieczki będzie quiz wiedzy o Janie Kochanowskim, do którego wzięcia serdecznie zachęcamy.

Agnieszka Kreczmańska
Agnieszka Drągowska