NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI „ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH”

„W hołdzie Żołnierzom Wyklętym – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu” – głosi preambuła do ustawy na mocy której dzień 1 marca jest obchodzony jako Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

W naszej szkole, ten ważny dla historii Polski dzień, został uczczony uroczystym apelem, który rozpoczęliśmy od Hymnu Państwowego. Apel został przygotowany przez pana Marka Kozłowskiego i panią Agnieszkę Narojczyk.

W akademii wzięli udział uczniowie klas VIIIa i VIIIb, którzy wcielili się w rolę żołnierzy wyklętych oraz uczniowie klas Vb, Va, VIIa i VIIb. Podniosły charakter apelu podkreśliły pieśni patriotyczne w wykonaniu szkolnego chóru, całości dopełniły wykonane na skrzypcach, przez Helenkę Bazyl oraz Maję Komorowską z klasy Vb, utwory o tytułach „Szara piechota” oraz „Rozkwitały pąki białych róż.” Publiczność uważnie słuchała całego wystąpienia młodych aktorów, a nastrój zadumy i refleksji udzielił się obu stronom.

Agnieszka Narojczyk