TRICORAMA – ZADZIWIAJĄCY ŚWIAT ILUZJI

W dniu 04.03.2024 roku uczniowie klasy 6B wybrali się na wycieczkę do Trickoramy w Radomiu. Trickorama to największe centrum iluzji i muzeum trickartu w Polsce i jedno z największych na świecie. W tym Centrum Iluzji i Magii uczniowie przeżyli niesamowite, wręcz magiczne przygody. Zaraz przy wejściu powitały ich ogromne anamorficzne obrazy na ścianach, wprowadzające w baśniowy trójwymiarowy świat. Kolejne atrakcje przekraczały niekiedy pojmowanie rozumowe. Dzieci zaglądały do kalejdoskopów, tuneli nieskończoności, przepaści w niekończącej się bibliotece itp. Tworzyły bajkowe miraże, hologramy z przymrużeniem oka, iluzje optyczne i geometryczne. Dużą popularnością cieszył się labirynt luster, z którego bardzo trudno było znaleźć wyjście. Dla uczniów lubiących nietypowe przeżycia interesujące były krzywe pokoje, gdzie świat widziany był z innej perspektywy, nawet do góry nogami oraz wirujący tunel, w którym komnaty przeczyły prawom grawitacji (np. piłeczka zamiast spadać, wspinała się po poręczy),a także horror – sofa, na której dało się odczuć emocje z dreszczykiem….

Trickorama to nie tylko rozrywka i sztuka, ale także potężna dawka wiedzy, którą zdobywamy przez zabawę. Działanie wszystkich iluzji jest wyjaśnione – każdy może dowiedzieć się, jak powstają. To przygoda z matematyką, fizyką i optyką. Tutaj można dowiedzieć się m.in., czym są odbicia pozorne, jak działa siatka dyfrakcyjna, jak działają kolorowe cienie, dlaczego obrazy anamorficzne oszukują nasz mózg i wiele innych ciekawostek.

Pobyt w tym miejscu to świetna zabawa, która pobudziła ciekawość zarówno dzieci jak i opiekunów. Wszyscy doskonale bawiliśmy się i doświadczyliśmy naukowych wrażeń. Warto odwiedzić to miejsce, gdzie nauka przeplata się z zabawą.

Marlena Kusio