LABOSFERA – nauka przez zabawę!

5 grudnia 2023 r. uczniowie klasy 7a, 7b i 8a pod opieką p. Agnieszki Dragowskij, p. Agnieszki Kreczmańskiej i p. Hanny Witek wzięli udział w wycieczce do Labosfery w Baniosze. Labosfera to miejsce, gdzie praktyka spotyka się z informacjami z książek, trwale pozostawiając wiedzę w głowach uczniów.

Zajęcia odbyły się w formie warsztatów trwających 3 godziny i składających się z dwóch bloków oddzielonych przerwą. Blok pierwszy polegał na doświadczeniach wykonanych samodzielnie przez uczestników. Drugi blok nastawiony był na zabawę.

Podczas ciekawych, kolorowych i pełnych niespodzianek warsztatów uczestnicy eksperymentowali poznając i zgłębiając nowe zagadnienia dostosowane poziomem trudności do ich możliwości. W innej atmosferze, bez szkolnych ławek młodzi chemicy z klasy 7a i 7b odmierzali, odważali i łączyli wiele różnych substancji. Przeprowadzili także doświadczenie związane z mieszaninami jednorodnymi i niejednorodnymi tzn. „Rozdziel coś nie do rozdzielenia – gdy coś nam się zmiesza, a nie powinno czyli mieszaniny w chemii i codziennym życiu”. Poprzez eksperyment uczestnicy utrwalili takie sposoby rozdzielania jak: dekantacja, sączenie, rozdzielanie mechaniczne za pomocą filtra, rozdzielanie za pomocą rozdzielacza oraz krystalizacja poprzez odparowywania.
Natomiast klasa 8 uczestniczyła w zajęciach prowadzonych w oparciu o zagadnienia poruszane na lekcjach dotyczące kwasów, wodorotlenków oraz wskaźników kwasowo-zasadowych – ,,Kwasy mają swoje zasady”. Na wstępie prowadząca zapoznała ósmoklasistów z nazwami naczyń laboratoryjnych, które będą użyte w doświadczeniach. Młodzi laboranci samodzielnie sprawdzili jaki odczyn mają substancje, które znajdują się w każdym domu: sól kuchenna, proszek do prania, ocet, proszek do pieczenie i inne. Każdy pracował z uwagą i zaangażowaniem. Uczniowie utrwalili pojęcia: kwas, zasada, wskaźnik kwasowo-zasadowy, reakcja zobojętniania. Przy reakcji wytrącania miedzi z roztworu siarczanu miedziowego uczniowie wykazali się umiejętnością korzystania z wagi laboratoryjnej i odmierzania określonej ilości roztworu.

W drugiej część spotkania, w ramach odpoczynku uczniowie wykonali własne, pachnące slime oraz różnokolorowe sole do kąpieli, które mogli zabrać ze sobą do domu. Uczniowie zapakowali je do pojemników według własnego pomysłu. Powstały unikatowe okazy.

Na koniec na uczniów czekał pokaz, podczas którego mogli zobaczyć jak powstaje ogień bez zapałek i papieru oraz jak przebiega gwałtowna reakcja egzotermiczna.

Dziękujemy Labosfera za cudownie spędzony czas i miłą atmosferę. Warsztaty minęły bardzo szybko i pokazały ,że chemia może być kolorowa i ciekawa. Bawiliśmy się doskonale!

Agnieszka Kreczmańska
Hanna Witek