Wycieczka z programu ,,Poznaj Polskę” klas 1a i 1b

W dniu 5 grudnia 2023 r. 38 uczniów z klas 1a i 1b uczestniczyło w wycieczce do Warszawy.
Wycieczkę zrealizowano w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pt. „Poznaj Polskę”.

Celem projektu jest wsparcie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki.

Wycieczka obejmowała dwa punkty z obszaru edukacyjnego: kultura i dziedzictwo narodowe. Odwiedziliśmy „Muzeum Fryderyka Chopina” oraz „Zamek Królewski – muzeum” w Warszawie.

W pierwszym punkcie programu wycieczki odwiedziliśmy „Muzeum Fryderyka Chopina” w Warszawie. W muzeum uczniowie poznali historię życia kompozytora. Dowiedzieli się, że Fryderyk był „cudownym dzieckiem” który, swój pierwszy utwór stworzył już jako kilkulatek. Poznali jego rodzinę oraz nauczyciela. Dowiedzieli się, komu zadedykował pierwsze utwory i od kogo otrzymał złoty zegarek. Mogli obejrzeć fortepian i pianino, na których tworzył swoje dzieła, a także posłuchać jego utworów. Dzieci wzięły udział w lekcji muzealnej „Mali kompozytorzy” podczas, której stworzyły własną kompozycję muzyczną. Została ona na koniec zajęć odegrana na żywo przez animatora prowadzącego zajęcia.

Zanim wyruszyliśmy do kolejnego miejsca na mapie naszej wycieczki, odwiedziliśmy restaurację „Literka”, w której dzieci nabrały sił jedząc pyszny obiad.

Kolejnym punktem programu było zwiedzanie z przewodnikiem „Muzeum Zamku Królewskiego w Warszawie”. Wychowankowie przemierzyli „Trasę Królewską”. W trakcie zwiedzania obejrzeli Apartament Wielki i Królewski, Galerię Czterech Pór Roku, Nową Izbę Poselską, Galerię Wettynów, Pokoje Prezydenckie. Mogli podziwiać wspaniałe obrazy Jana Matejki. Pan przewodnik przybliżył uczniom historię życia króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, który był ostatnim władcą Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

Celem wycieczki była edukacja historyczna, patriotyczna oraz kształtowanie szacunku dla dziedzictwa narodowego i polskiej kultury, a także kształtowanie prawidłowego zachowania w miejscach publicznych.

Anna Gielecińska
Barbara Kacalińska