MIKOŁAJKOWA NIESPODZIANKA

W tym roku święty Mikołaj zrobił dla klasy IIa, IIb, IIIa, IIIb wyjątkowy prezent, ponieważ dzieci 6 grudnia pojechały na wycieczkę do stolicy.

Pierwszym punktem programu było Planetarium Centrum Nauki Kopernik, gdzie uczniowie obejrzeli film pt. „Polaris”. Pingwin i niedźwiedź polarny kosmiczną łodzią podwodną odkrywali tajemnicę polarnej nocy.

Następnie oglądali stałe wystawy Centrum Nauki Kopernik, wspaniale przy tym się bawiąc.

Po pysznym obiedzie wszyscy nabrali siły, by aktywnie uczestniczyć w warsztatach zorganizowanych w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Przenieśli się w świat mody z XVII wieku! Dowiedzieli się, czym są kontusz i żupan, jak wiązano pas kontuszowy, w jaki sposób damy podkreślały swoją urodę, jakie były modne w czasach Jej i Jego Królewskiej Mości uczesania oraz kto troszczył się o garderobę królewską. Ddzieci miały okazję zaprojektować strój damski lub męski: korzystając z różnych tkanin i ozdób, stworzyli własne projekty sukien i kontuszy, wyklejając je na specjalnie przygotowanych szablonach.

Słuchały na czym polega drukowanie i jakie były jego początki? Jak wyglądały „drukarki” przed XV wiekiem? Ile trwało powstawanie tekstu? Słuchały opowieści o historii druku, Janie Gutenbergu i jego wynalazkach. Jak ten wynalazek zmienił życie ludzi w tamtych czasach? Uczniowie wcielili się w rolę zecera i próbowali złożyć własne teksty. Zapoznali się też z działaniem prawdziwej prasy drukarskiej, którą mogli wprawić w ruch.

Odkryli kunszt sztuki kreślenia liter w charakterze pisma angielskiego. W czasie warsztatów zasiedli przy drewnianych pulpitach i próbowali pisać zarówno gęsimi piórami, jak i stalówkami w obsadkach.

Na zakończenie uczniowie poczuli smak królewskiego życia, podziwiali świetlny labirynt i zrobili pamiątkowe zdjęcia na tle kolorowych kompozycji Królewskiego Ogrodu Światła w Wilanowie.
Zmęczęni ale szczęśliwi wieczorem wrócili do swych domów.

Hanna Kocyk
Małgorzata Szczygieł