KULTURALNA SZKOŁA NA MAZOWSZU

Uczniowie klas VIIa i VIIb skorzystali z programu adresowanego do szkół podstawowych i ponadpodstawowych z województwa mazowieckiego, którego celem jest upowszechnianie dziedzictwa kulturowego regionu.

Po zrealizowaniu lekcji o Janie Kochanowskim i jego twórczości, młodzież, wraz z nauczycielkami języka polskiego, panią Renatą Maciejowską – Zych i Panią Ewą Stopką, postanowiła wybrać się do Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie.

21 września 2022 r. około godziny ósmej wyruszyli na wycieczkę. Dzień zapowiadał się pochmurny i deszczowy. Tuż przed wyjazdem zaczął padać deszcz.

Podróż minęła szybko. Po upływie około godziny, uczestnicy wycieczki znaleźli się w parku krajobrazowym z I połowy XIX wieku, zaprojektowanym w stylu angielskim, a przebudowanym na początku XX wieku. W parku znajduje się kamień, na którym poeta siadywał pisząc swoje utwory. Jak głosi legenda, kto na nim usiądzie, zostanie poetą.

W budynku, w którym mieści się Muzeum, znajduje się ekspozycja biograficzna. W sześciu salach zgromadzono pamiątki po poecie: najstarsze wydania dzieł Jana Kochanowskiego, opracowania na temat jego życia i twórczości oraz eksponaty związane z jego życiem codziennym, np. żelazne drzwi z inicjałami i herbem rodowym- Korwin. W salach upamiętniających poszczególne okresy życia autora fraszek i pieśni, uczniowie wysłuchali opowieści przewodniczki. Następnie udali się do piwnicy, gdzie mogli utrwalić zdobyte wiadomości rozwiązując wirtualny quiz i układając puzzle oraz oglądając wystawy: „Rzeczpospolita Babińska” i „Mały Wawel”.

Spacerując po parku, dotarli do miejsca, gdzie czekało na nich ognisko. Po wspólnej zabawie i zjedzeniu kiełbasek, udali się w drogę powrotną.

Zadowoleni z wyprawy wrócili do szkoły, wspominając wydarzenia tego dnia.

Ewa Stopka