POZNAJ POLSKĘ – WYCIECZKA DO KRAKOWA

Dnia 29 listopada 2021 roku uczniowie klas 8 z ZSiPO z Magnuszewa udali się na 3- dniową wycieczkę szkolną do Krakowa i okolic. Wycieczka dofinansowana została w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą Poznaj Polskę, które ma na celu uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki. Opiekunami uczestników wycieczki byli: Pani Beata Marczak, Pani Agata Cwyl oraz Pan Marek Kozłowski.

W dniu wyjazdu pod szkołą czekał na nas autokar z kierowcą panem Tomaszem i pilotem Panią Barbarą Krynicką. Punktualnie o godzinie 7 rano wyjechaliśmy z Magnuszewa. Podróż minęła bardzo szybko, gdyż już o 10.00 mogliśmy zwiedzić ruiny Zamku Królewskiego w Chęcinach. Aby dostać się do twierdzy pokonaliśmy schodami 300 metrów w górę. Mimo chłodu i mgły poznaliśmy historię średniowiecznego zamku. Budowla w Chęcinach to jedna z najciekawszych atrakcji woj. świętokrzyskiego. Sam zamek pomimo swojej wielkości jest bardzo dobrze zagospodarowany. Bez wątpienia panował tam średniowieczny klimat. Twierdza podzielona jest na dwie części. Zamek górny jest położony między dwiema basztami z murem o grubości 2 metrów. Jedno z dwóch wejść znajduje się w dolnej części zamku, tam też znajdziemy studnię i kwadratową basztę południowo-zachodnią.  Główną atrakcją w tym miejscu był taras widokowy na szczycie wieży, skarbiec z kaplicą oraz średniowieczne narzędzia tortur. Pani Agata siedziała na fotelu czarownicy, kolega Karol sprawdzał jak działa gilotyna, inni wchodzili do pokutnych klatek, zapinali się w dyby, a pozostali mocowali się z mieczami. Dziewczęta z kolei pozowały do roli księżniczek. Wszyscy przyznawali, że łatwo nie było.

Kolejnym punktem naszej wycieczki było Opactwo Benedyktynów w Tyńcu- najstarszy, istniejący klasztor w Polsce. W swej prawie tysiącletniej historii był świadkiem kształtowania się Państwa Polskiego oraz ważnym ośrodkiem kultury i duchowości. Jan Długosz w czasie swojej bytności w klasztorze w 1467 roku opisuje Tyniec jako „piękny klejnot Ojczyzny”. W czasie zwiedzania dowiedzieliśmy się o współczesnym życiu zakonników, jak i o dawnych zwyczajach duchownych. Każdego zwiedzającego zachwyciła architektura budynku. Warto dodać, iż Opactwo prowadzi własne wydawnictwo oraz kuchnię opartą na uprawach z własnego ogrodu.

Mimo zimna, wiatru, organizatorzy zapewnili nam jeszcze jedną atrakcję w tym dniu. Późnym popołudniem zwiedzaliśmy podziemie Sukiennic: podziemia Rynku Głównego – oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa znajdujący się pod wschodnią częścią płyty Rynku Głównego. Podziemia Rynku to fantastyczne miejsce, które przenosi w odległy świat średniowiecza i przekazuje historię Krakowa w sposób bardzo ciekawy przy pomocy multimedialnych efektów. Mogliśmy oglądać wspaniałą wystawę, na której podziwiać mogliśmy przeróżne rzeczy, począwszy od zabytkowych pieniędzy do talerzy i grzebieni, odnalezionych przez archeologów podczas prowadzonych prac archeologicznych.

Późnym wieczorem dotarliśmy do Hotelu “Optima” w Krakowie, gdzie zakwaterowaliśmy się i zjedliśmy obiadokolację.

Drugi dzień wycieczki rozpoczęliśmy od zwiedzania Kopalni Soli w Wieliczce. Jest to jedna z najstarszych kopalni soli kamiennej na świecie. To także obok Wawelu, najbardziej rozpoznawany na świecie polski punkt turystyczny. Warto zaznaczyć, że już  pod koniec lat 70-ych ubiegłego wieku kopalnia została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Stanowi ona drugi (po Bochni) obiekt górniczy na świecie, czynny bez przerwy od średniowiecza do chwili obecnej. Jej oryginalne wyrobiska (chodniki, pochylnie, komory eksploatacyjne, jeziora, szyby, szybiki) o łącznej długości około 300 km wydrążone na 9 poziomach, sięgają do głębokości 327 m, ukazują wszystkie etapy rozwoju techniki górniczej w poszczególnych epokach historycznych. Podzieleni na dwie grupy pod opieką  przewodników mogliśmy zobaczyć niezwykłe piękno oraz historię kopalni. Byliśmy pod wrażeniem podziemi  kopalni i smaku tamtejszej soli. Przewodnicy zachęcali nas do próbowania “ścian” i “kalafiorów”, a my nie omieszkaliśmy nie skorzystać z takiej atrakcji.

Następnym etapem naszej wycieczki był przejazd do Krakowa i wizyta na Wawelu- siedzibie królów Polskich. Pod opieką przewodnika odwiedziliśmy dziedziniec zamku,         grób Marii i Lecha Kaczyńskich oraz Marszałka Józefa Piłsudskiego. W drodze do Kościoła Mariackiego przeszliśmy przez tzw. Trakt Królewski. Po dotarciu na miejsce podziwialiśmy gotycki ołtarz Wita Stwosza, a na czynnym już Jarmarku Bożonarodzeniowym zakupiliśmy pamiątki.

W ostatni dzień wycieczki po śniadaniu wyjechaliśmy w drogę powrotną, która minęła bardzo szybko. Późnym popołudniem wróciliśmy do Magnuszewa i mogliśmy przywitać naszych rodziców. Mimo zmęczenia wszyscy wróciliśmy zadowoleni.

Przez te 3 dni dużo zwiedzaliśmy. Niektórzy z nas mieli możliwość być po raz pierwszy na takiej wycieczce szkolnej. Dzięki niej poszerzyliśmy wiedzę i poczuliśmy dumę z naszej historii. Niewątpliwie  była to dla nas wspaniała lekcja patriotyzmu.

Ślemy ogromne podziękowania dla Pani Agaty Cwyl, Pani Beaty Marczak i Pana Marka Kozłowskiego, którzy opiekowali się nami przez cały czas trwania wycieczki. Ogromne podziękowania należą się także naszej Pani Dyrektor Agnieszce Kozłowskiej oraz Urzędowi Gminy w Magnuszewie za starania i uzyskanie dofinansowania do tej wycieczki. Warto nadmienić raz jeszcze, że 80% całkowitego kosztu wycieczki zostało pokryte z otrzymanych przez Gminę Magnuszew środków finansowych z przedsięwzięcia POZNAJ POLSKĘ. To bardzo duże wsparcie dla nas i naszych rodziców.

Nikola Krawczyk
uczennica klasy 8c