PASOWANIE NA CZYTELNIKA – UROCZYSTOŚĆ DLA PIERWSZOKLASISTÓW

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”
– Wisława Szymborska

Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie najmłodszych uczniów do grona czytelników biblioteki szkolnej. Uroczystość jest początkiem niesamowitej, czytelniczej przygody dzieci, które po założeniu karty bibliotecznej mogą wypożyczać książki, artykuły oraz inne dostępne pozycje z bogatego szkolnego księgozbioru.

W tym roku szkolnym do nadania tytułu czytelnika, w różnych terminach przystąpili uczniowie obydwu klas pierwszych. Klasa 1a gościła w bibliotece, natomiast klasa 1b zaprosiła do swojej sali Panią Marię Narojczyk nauczycielkę biblioteki szkolnej.

W pierwszej części uroczystości pierwszaczki otrzymały garść informacji na temat regulaminu wypożyczania i zasad postępowania z książkami oraz o zasadach zachowania w bibliotece. Następnie zapoznali się z księgozbiorem przeznaczonym dla najmłodszych czytelników.

Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie musieli wykazać się znajomością bajek i bajkowych postaci. Pani Marysia przygotowała quiz oraz kilka rebusów, z którymi uczniowie poradzili sobie doskonale. Po takim wprowadzeniu, skupione i świadome powagi wydarzenia dzieci uroczycie przyrzekły, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Następnie każde z nich po raz pierwszy wypożyczyło do domu książkę. Ponadto każdy uczeń z klasy pierwszej otrzymał w prezencie na powitanie książkę pt. ,,Wnuczka antykwariusza’’.

Spotkania obydwu klas pierwszych przebiegły w miłej i przyjaznej atmosferze. Najmłodsi adepci naszej szkoły przekonali się, że biblioteka szkolna jest miejscem bezpiecznym, przyjaznym i radosnym, gdzie są zawsze mile widziani.

Po pasowaniu czytelnicy z klas pierwszych z pomocą wychowawców przygotowali dla swoich rodziców listy z pięknie ozdobionymi kopertami na temat jak ważne jest rozwijanie umiejętności czytania. Wszystkie aktywności dzieci były realizowane w ramach współpracy z Panią Marią Narojczyk- Biblioteką oraz działań zaplanowanych w innowacji pedagogicznej prowadzonej w klasach pierwszych ,,Czytam bo warto”.

Anna Gielecińska
Barbara Kacalińska