„PAŹDZIERNIK MIESIĄCEM BIBLIOTEK SZKOLNYCH”

W bieżącym roku szkolnym najdłuższe święto w szkole, czyli „Październik miesiącem bibliotek szkolnych”, przebiegało pod hasłem: „Tu kwitnie wyobraźnia”.

Przez cały miesiąc w bibliotece odbywały się akcje czytelnicze, skierowane do wszystkich dzieci. Najmłodsi, czyli przedszkolaki oraz uczniowie z oddziałów przedszkolnych, świętowali w swoich salach. Wolontariusze Szkolnego Klubu Wolontariatu włączyli się do akcji czytelniczej „Przedszkolak też człowiek, lubi książki”. Podczas długich przerw odwiedzali swoich najmłodszych kolegów i czytali im książeczki z serii „Tupcio Chrupcio” oraz „Marysia”. Maluszkom bardzo spodobały się te wizyty. Uczniowie klas I-III na głośne czytanie przychodzili do biblioteki. Największą frekwencję zapewniały pierwszaki. Akcje czytelnicze odbywały się codziennie. Wzięło w nich udział 86 przedszkolaków i 74 uczniów klas 1– 3.

W drugim tygodniu października czytelnicy mogli skorzystać z ekspozycji „STRASZNYCH” książek. Okazało się, zgodnie z przewidywaniami, że uczniowie lubią być straszeni. Wielu z nich wypożyczyło książki z wystawki. Po przeczytaniu jednak okazało się, że książki nie były wcale straszne dla nich. Nasi czytelnicy potrzebują mocniejszych bodźców.

Kolejny tydzień w bibliotece uhonorował konkurs artystyczny „Tu kwitnie wyobraźnia”. Zainteresowani czytelnicy z klas V-VIII otrzymali niedokończone opowiadanie o wrażliwej dziewczynce, która pomagała chorym zwierzętom. Laureatką konkursu została uczennica klasy VIb, która w nagrodę za wzruszające opowiadanie otrzymała pudełko słodkich galaretek pachnących Grecją.

Największym powodzeniem wśród czytelników cieszył się „Słodki, jesienny konkurs”. Kolejka do słoika z cukierkami, których ilość mieli oszacować uczniowie, nie zmniejszała się przez całe 2 tygodnie. 127 uczniów próbowało swych sił. Zarówno maluchy, jak i ich starsi koledzy liczyli na każdej przerwie cukierki, umieszczone w szczelnie zamkniętym słoiku., a potem wyniki obliczeń zapisywali na karteczkach. Mistrzem w szacowaniu okazał się Czarek z klasy VIb, który podał dokładny wynik, czyli 47. Bardzo zbliżone wyniki podały również Anastazja, Wiktoria i Natalia z klasy VIa oraz Krystian z kasy IVb. Zwycięzcy podzielili się zawartością konkursowego słoika.

Na kolejne święto zapraszam za rok. Natomiast do biblioteki codziennie.

Maria Narojczyk