V Pieszy Rajd Patriotyczny uczniów z ZSiPO z Magnuszewa

Dnia 30.10.2023 odbył się – V Pieszy Rajd Patriotyczny, w którym uczestniczyli: Wójt Gminy Magnuszew Pan Marek Drapała, Leśnicy Zdzisław Łukasik oraz Cezary Krawczyk z Nadleśnictwa Dobieszyn, wychowawcy klas 7: p. Agnieszka Kreczmańska, p. Agnieszka Drągowska oraz p. Hanna Witek, p. Marek Kozłowski oraz ks. Tomasz Walasik. Organizatorem rajdu była p. Agata Cwyl.

Głównym celem marszu było upamiętnienie poległych żołnierzy walczących o Niepodległość Polski, spoczywających często w zapomnianych mogiłach. Marszowi towarzyszyły różne zadania przygotowane przez organizatorów imprezy.

Dzięki uprzejmości Pana Marka Drapały zostaliśmy dowiezieni autokarem do Woli Chodkowskiej. Przeprawiliśmy się przez most na Radomce, a w miejscowości Chodków, przy Pomniku mjr Henryka Dobrzańskiego „Hubal”, pierwszego partyzanta Rzeczpospolitej, który w okolicach Chodkowa stoczył pierwszą potyczkę, rozpoczął się nasz oficjalny marsz. Pani Agata Cwyl rozpoczęła go krótką prelekcją historyczną, a Leśniczy p. Zdzisław Łukasik zapoznał uczestników z zasadami i regułami poruszania się po lesie w warunkach nocnych.

W rajdzie uczestniczyły dwie klasy 7. Już w autokarze zostaliśmy podzieleni na 3 grupy. Poznaliśmy zasady gry i zadania, które mieliśmy rozwiązać. Dostaliśmy mapy topograficzne, które odpowiednio odczytane, wyznaczały nam kierunek marszu. Pojawił się problem … dzięki wskazówkom leśniczego p. Cezarego Krawczyka – gospodarza Leśnictwa Trzebień – nauczyliśmy się czytać mapę i po kilku pomyłkach, a nawet zabłądzeniu trafiliśmy do pierwszego miejsca. Był to Rezerwat Dębów Biesiadnych. Dodajmy, że zboczenie z trasy naszych nawigatorów było zawsze pod czujnym okiem panów leśników. Tu z opresji ratował pan Z. Łukasik.

Szybko zaczęło się ściemniać, zaczęliśmy wykonywać przygotowane przez organizatorów zadania. Zapaliliśmy pochodnie i latarki. Najszybsza okazała się grupa zielonych z klasy 7a. Należy przyznać, że niemalże wszyscy uczniowie się zaangażowali, wciągnęli w rozwiązywanie zadań, ale był też kilkoro, którzy tylko asystowali, albo udawali że pracują. Było jak w szkole 🙂

Mieliśmy również okazję do zapoznania się z miejscową historią, o której opowiadała p. Agata Cwyl wraz z leśniczym p. Z. Łukasikiem oraz walorami przyrodniczo-turystycznymi nadleśnictwa, o których opowiadał leśniczy p. Cezary Krawczyk. Mieliśmy okazję usłyszeć puszczyka i sowę.

Po drodze pani Agata opowiadał nam również o polowaniach w tutejszych lasach,
a potem biesiadach, które się w nich odbywały. Podobno brał w nich udział nie tylko hrabia Zamoyski, ale również prezydent okresu międzywojennego Ignacy Mościcki.

Modliliśmy się przy Mogile Leśnej, słuchając historii z czasów II wojny światowej. Dowiedzieliśmy się o bitwie pancernej pod Studziankami, która trwała w dniach 9-16 sierpnia 1944r. Tu złożyliśmy uroczysty hołd poległy, ks. Tomasz Walasik poprowadził modlitwę. Pod Mauzoleum w Studziankach Pancernych uroczyście odśpiewaliśmy Hymn Państwowym, zapaliliśmy znicz. W tym miejscu oficjalnie zakończyliśmy nasz rajd dziękując wszystkim za zaangażowanie w jego organizację. Rodzice uczniów klas 7 zaprosili wszystkich na ognisko z kiełbaskami.

Celem rajdu była oprócz poznania historii naszej okolicy również integracja uczniów, propagowanie turystyki pieszej na terenach leśnych oraz aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Rzadko mamy okazję przebywać razem na otwartej przestrzeni, bez rozmyślania o nauce, ocenach i codziennych problemach. Wyprawa ta była dla nas odskocznią i możliwością oddania hołdu poległym żołnierzom.

Towarzyszyła nam przyjemna atmosfera i poczucie bezpieczeństwa. W ten październikowy wieczór mogliśmy podziwiać bezchmurne i rozgwieżdżone niebo. Pogodę mieliśmy naprawdę wyśmienitą.

Dziękujemy raz jeszcze organizatorom oraz wszystkim uczestnikom rajdu. Szczególne podziękowania składamy panom leśnikom z Nadleśnictwa Dobieszyn, gościom, którzy wspierali nas w przeżyciu tego dnia i podzielili się swoimi doświadczeniami, a także naszym rodzicom za wspaniałe ognisko i pyszne kiełbaski.

Uczestnicy rajdu
Uczniowie klas 7