WYBORY PARLAMENTARNE W NASZEJ SZKOLE

Dnia 10 października 2023 w naszej szkole odbyły się wybory parlamentarne. Był to projekt przygotowany przez uczniów klasy 8b, który nadzorowała p. Beata Kutyła. Przed wyborami opracowaliśmy gazetkę ścienną, informującą o wyborach w naszej szkole. Były tam przedstawione informacje, w jaki sposób należy głosować aby głos był ważny. W dniu wyborów przygotowaliśmy na górnym korytarzu stół dla komisji wyborczej, urnę oraz odosobnione miejsce do głosowania, tak aby wybory były tajne. W głosowaniu wzięli udział uczniowie klas siódmych i ósmych. Wyniki wyborów zostały przedstawione przez szkolny radiowęzeł. Wszyscy uczniowie, którzy uczestniczyli w wyborach, musieli złożyć osobisty podpis na listach wyborczych, dostawali karty wyborcze i mogli zagłosować. Udział w wyborach był dobrowolny.

Uprawnionych do głosowania było 84 uczniów. Frekwencja wyniosła 96%. Głosów ważnych oddano 75, nieważnych – 6.

Nasza społeczność szkolna zyskała okazję, by tak jak dorośli oddać swój głos i przedstawić swoje poglądy. W następnych wyborach parlamentarnych- za 4 lata- część z nas uzyska już czynne prawo wyborcze i będzie miało realny wpływ na wybór posłów i senatorów RP. A zatem była to dla nas prawdziwa lekcja demokracji.

Alicja Knyt
uczennica klasy 8 b