WYCIECZKA DO KAZIMIERZA DOLNEGO I WĄWOLNICY

6 czerwca odbyła się wycieczka do Wąwolnicy i Kazimierza Dolnego. Wzięły w niej udział dzieci z klasy 3a i 3b. Wąwolnica to niewielka miejscowość, w której znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej. Historia przepięknej Figury Maryi sięga 13 wieku i jest związana z najazdami Tatarów na Polskę. Bitwy toczyły się w Kęble koło Wąwolnicy. Tatarzy zagarnęli Figurę Maryi wraz z innymi łupami. Wiedzieli, że Polacy wielką czcią ją otaczają. Dlatego ustawili ją na kamieniu i kpili z niej wobec Polaków wziętych do niewoli. W pobliżu rozgrywała się kolejna bitwa. Gdy chorągiew chana upadła, Tatarzy zaczęli w popłochu uciekać, zabierając łupy. Figury Maryi nie zabrali jednak, gdyż biła od niej wielka jasność i unosiła się ku górze. Później cudowną Figurę przeniesiono do Wąwolnicy, gdzie znajduje się po dzień dzisiejszy. Współcześnie zanotowano także wiele cudów, które zostały wyproszone u Boga za przyczyną Matki Bożej Kębelskiej. Dzieci, które w bieżącym roku przystąpiły do Pierwszej Komunii Świętej powierzyły swoje życie Bogu za przyczyną Maryi.

Następnie udaliśmy się do Kazimierza Dolnego, gdzie zostaliśmy oprowadzeni przez przewodnika po najciekawszych zakątkach miasta. Zobaczyliśmy rynek, kościół św. Jana Chrzciciela z najstarszymi organami w Polsce, Górę Wietrzną z kościołem Franciszkanów, Górę Trzech Krzyży, ruiny zamku i basztę, poznaliśmy legendę o kogucie, który jest teraz symbolem miasta.

Na koniec tego pięknego dnia odbył się rejs statkiem po Wiśle. Trwał on około godziny. Mogliśmy podziwiać Kazimierz Dolny, wiele gatunków mew, Krowią Wyspę i z daleka piękny zamek w Janowcu. Zaopatrzeni w koguty z ciasta- symbol Kazimierza Dolnego wróciliśmy szczęśliwi do naszych domów.

s. Stanisława Misiak