ŚWIĘTO SZKOŁY na wesoło!

Od wielu lat Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Magnuszewie obchodzi swoje święto w pobliżu dnia 19 marca, gdyż jest to data urodzin naszego dostojnego patrona Hetmana Jana Zamoyskiego.

W tym roku wraz ze świętem Szkoły obchodziliśmy także Pierwszy Dzień Wiosny. Uroczystą akademię pod kierunkiem p. Doroty Mazur i p. Agnieszki Kreczmańskiej rozpoczęliśmy od przybliżenia sylwetki naszego patrona – Hetmana Jana Zamoyskiego. Na koniec oficjalnej części przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego – Julia Buczek, na ręce Pani Dyrektor złożyła Nauczycielom i całej społeczności szkolnej najserdeczniejsze życzenia wszelkiej pomyślności i wytrwałości oraz zadowolenia z pracy zawodowej.

Drugą część uroczystości rozpoczęliśmy zastanawiając się – pół żartem, pól serio, czym dla wszystkich jest szkoła. Okazało się, że dla uczniów szkoła to m.in. „przewlekła choroba wieku dziecięco – młodzieżowego. Występuje zazwyczaj między 7 a 18 rokiem życia, najczęściej raz w życiu”. Objawy występują przeróżne, a lekarstwa niestety jak dotąd nie wynaleziono. Uczniowie doszli także do wniosku, że choć czasami trudno jest nam się porozumieć to Święto Szkoły jest dniem, w którym zarówno uczniowie, jak i nauczyciele stają po tej samej stronie i się do siebie uśmiechają. Dlatego dla uświetnienia tego pokojowego spotkania oraz aby przynajmniej na jakiś czas zakopać topór wojenny, obalić fałszywe teorie dotyczące zarówno nauczycieli, jak i uczniów, uczniowie zaprosili do współpracy najznakomitszych nauczycieli i ich wychowanków. I oto nadeszła chwila prawdy! Dwie wrogie, ale przyjaźnie nastawione do siebie drużyny zostały zaproszone do teleturnieju „Familiada”.

Teleturniej mistrzowsko prowadziły Julia Buczek oraz Julia Narojczyk – uczennice z klasy VIIIb. W jury zasiadała oczywiście pani dyrektor Agnieszka Kozłowska, pani wicedyrektor Agnieszka Kuczyńska, pani wicedyrektor Ewa Stopka oraz przedstawicieli SU – Marcel Szaraniec i Patryk Narojczyk. Na wstępie ustalono nagrodę główną, tzn. jeżeli wygra zespół Nauczycieli, wówczas uczniowie zamieniają się 21 marca w anioły o nieskazitelnej opinii, jeżeli zaś wygra zespół Uczniów, wówczas w dniu 21 marca będą oni zwolnieni z kartkówek, klasówek oraz odpowiedzi ustnych, a także z konieczności posiadania pracy domowej. Nagrody były bardzo atrakcyjne, więc doping i rywalizacja, zwłaszcza ze strony uczniów, były zadziwiające. Śmiechu również było co niemiara i wszyscy doskonale się bawili. Rywalizacja zakończyła się sukcesem Uczniów i to oni zdobyli nagrodę główną. Radość zwycięzców była niesamowita.

Dopełnieniem całej uroczystości był układ taneczny na melodię piosenki z „Akademii Pana Kleksa” p.t. „Witajcie w naszej Szkole” zaprezentowany przez uczniów klasy VIa oraz „Piosenka z testów nauczycieli” w wykonaniu Julii Buczek i Julii Narojczyk.

„Szkoła, nasza, kochana szkoła
już z daleka nas woła
gdyż życzliwych ludzi spotykamy tu
to w niej łatwo się odnajdziecie
przyjaźń, miłość znajdziecie
więc nie czekaj do nas przyłącz się już.

Słowami tej wzruszającej piosenki uczniowie na zakończenie pokazali, że nasza szkoła dla nich jest kochana! Wszyscy w doskonałych nastrojach rozeszliśmy się do klas.

Agnieszka Kreczmańska
Dorota Mazur