DZIEŃ KOLOROWEJ SKARPETKI – ŚWIATOWY DZIEŃ OSÓB Z ZESPOŁEM DOWNA

WIEM! ROZUMIEM! POMAGAM!
21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny, ale również Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa.

Zespół Downa jest odmiennością biologiczną człowieka, którego natura wyposażyła dodatkową informację genetyczną zawartą w chromosomie 21, tzw. trisomia chromosomu 21. To ona modyfikuje rozwój kształtuje cechy wyróżniające daną osobę pośród innych ludzi. Została opisana przez brytyjskiego lekarza Johna Langdona Downa – od jego nazwiska, przypadłość ta została nazwana Zespołem Downa.

Data Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa nie jest więc przypadkowa. Jej zapis symbolizuje trzeci chromosom w dwudziestej pierwszej parze, którego obecność stanowi główną przyczynę tego syndromu – stąd data 21.03. Kolorowe skarpetki założone nie do pary, to symbol Dnia Osób zespołem Downa, jako symbol niedopasowanych chromosomów.

21 marca uczniowie naszej szkoły dołączyli do Zespołu Kolorowych Skarpetek i wspierali osoby z tym syndromem. Wszyscy przyszli w kolorowych skarpetkach a uczniowie z klas 0-III oraz przedszkolaki projektowały i kolorowały szablony skarpetek, którymi następnie udekorowały korytarze szkolne. Akcja ta, miała na celu przełamywanie stereotypów związanych z wadą genetyczną.

PAMIĘTAJ!
Zespół Downa nie jest chorobą !
Nie leczy się go!
Zespół Downa to naturalna zmienność biologiczna człowieka, której nikt nie jest winny.

Małgorzata Szczygieł
Marzena Tłuścik