NARODOWE CZYTANIE W ZSIPO

,,Ludzie przestają myśleć, gdy przestają czytać “

Denis Diderot

Narodowe Czytanie to polska akcja społeczna propagująca znajomość literatury narodowej, podczas której obszerne fragmenty utworu literackiego odczytywane są publicznie. To szczególna okazja do przypomnienia sobie dzieł polskiej klasyki, które poruszają swą aktualnością do dziś. Akcja co roku odbywa się w wielu instytucjach na terenie całej Polski.

23 września 2021 roku w naszej szkole, we współpracy z Gminną Biblioteką – Centrum Kultury w Magnuszewie, odbyła się jubileuszowa – dziesiąta, odsłona ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania. Podczas tegorocznej edycji prezentowany był dramat Gabrieli Zapolskiej ,,Moralność Pani Dulskiej”. Naszym celem było zapoznanie młodzieży z utworem, który ze względu na wymowę społeczną oraz walory artystyczne (szczególnie komiczny charakter) przypadł do gustu koleżankom i kolegom.

W tym roku Narodowe Czytanie odbyło się na sali gimnastycznej w ZSiPO w Magnuszewie. Lekturę czytali uczniowie klas siódmych i ósmych, przedstawiciele Amatorskiej Grupy Teatralnej „Pasja” oraz Wójt Gminy Magnuszew-Pan Marek Drapała wraz z przewodniczącym Rady Gminy-Panem Markiem Kozłowskim.

Uczestnicy dokonali wspaniałej interpretacji dzieła Gabrieli Zapolskiej, a członkowie grupy teatralnej dodatkowo zaprezentowali świetnie dobrane stroje z początku XX wieku.

Ogromne podziękowania ślemy dla Pani Renaty Maciejowskiej oraz Pani Doroty Mazur za przygotowanie szkolnej części akcji Narodowego Czytania.

Nikola Krawczyk
uczennica klasy 8c