IV PIESZY RAJD PATRIOTYCZNY UCZNIÓW Z ZSiPO Z MAGNUSZEWA

Pani Agata Cwyl wraz z nauczycielami z ZSiPO z Magnuszewa już po raz 4 zorganizowali uczniom wyjątkową atrakcję. Dnia 3.11.2022 odbył się – IV Pieszy Rajd Patriotyczny, w którym uczestniczyli: Wójt Gminy Magnuszew Pan Marek Drapała, leśniczy Pan Cezary Krawczyk z Nadleśnictwa Dobieszyn, a także wicedyrektor Ewa Stopka, wychowawcy klas 7: pani Hanna Witek i pani Bożena Oziembło oraz pan Wiesław Topór. Na koniec dojechały do nas też panie: dyrektor ZSiPO Agnieszka Kozłowska wraz z panią wicedyrektor Agnieszką Kuczyńską.

Głównym celem marszu było upamiętnienie poległych żołnierzy walczących o Niepodległość Polski, spoczywających często w zapomnianych mogiłach. Marszowi towarzyszyły różne zadania przygotowane przez organizatorów imprezy.

Dzięki uprzejmości Pana Marka Drapały zostaliśmy dowiezieni autokarem do skrzyżowania Ryczywół/Studzianki Pancerne. Tu odbyło się oficjalne rozpoczęcie marszu. Pan Cezary Krawczyk, który jest leśniczym i gospodarzem tego terenu, wprowadził nas w temat marszu. Wspólnie pomodliliśmy się pod Krzyżem upamiętniającym poległych żołnierzy podczas II wojny światowej w lasach Puszczy Stromieckiej. Zapaliliśmy znicz po czym ruszyliśmy w drogę.

W marszu tym uczestniczyły dwie klasy 7. Już w autokarze pani Agata Cwyl podzieliła nas na 6 grup, objaśniła zasady gry i rozdała zadania. Dostaliśmy mapy topograficzne, które odpowiednio odczytane, wyznaczały nam kierunek marszu. Pojawił się problem … dzięki wskazówkom pana leśniczego nauczyliśmy się czytać mapę i po kilku pomyłkach trafiliśmy do pierwszego miejsca, którym był Rezerwat Dębów Biesiadnych. Nasz kolega Bartek z 7a, po dwóch pierwszych pomyłkach, okazał się perfekcjonistą, prowadził nas niemalże do końca rajdu.

Szybko zaczęło się ściemniać, zaczęliśmy wykonywać przygotowane przez organizatorów zadania. Zapaliliśmy pochodnie i latarki. Rozwiązania z kodami odbierał pan Wójt, a pani Agata dawała kolejne koperty z zadaniami. A było ich 9. I mimo, że na początku każda z grup nie radziła sobie z rozwiązaniem zadań, to po małej podpowiedzi okazały się one proste. Choć każde z nich było inne. Były to zadania z wszelkiego rodzaju dziedzin: matematyczne, historyczne, geograficzne, fizyczne a także polonistyczne. Trzeba było wykazać się sprytem, spostrzegawczością, dobierać i mieszać kolory, układać puzzle. W lesie, tylko przy pochodniach i latarkach nie było to łatwym zadaniem. Najszybsza okazała się grupa dziewcząt z klasy 7b, do której należeliśmy. Należy przyznać, że niemalże wszyscy uczniowie się zaangażowali, wciągnęli w rozwiązywanie zadań, ale był jeden, który tylko asystował, albo udawał że pracuje. Było jak w szkole 🙂

Mieliśmy również okazję do zapoznania się  z miejscową historią, o której opowiadała pani Agata Cwyl wraz z wójtem panem Markiem Drapałą oraz walorami przyrodniczo-turystycznymi nadleśnictwa, o których opowiadał leśniczy Cezary Krawczyk.

Modliliśmy się przy Mogile Leśnej, słuchając historii z czasów II wojny światowej. Dowiedzieliśmy się o potyczce mjr Henryka Dobrzańskiego „Hubal”, pierwszego partyzanta Rzeczpospolitej, który w okolicach Chodkowa stoczył pierwszą potyczkę, a także bitwie pancernej pod Studziankami z 9-16 sierpnia 1944r. Tu złożyliśmy uroczysty hołd poległy, modląc się, paląc znicz, a także śpiewając Hymn Państwowym na terenie Mauzoleum.

Po drodze pani Agata opowiadał nam również o polowaniach w tutejszych lasach, a potem biesiadach, które się w nich odbywały. Podobno brał w nich udział nie tylko hrabia Zamoyski, ale również prezydent okresu międzywojennego Ignacy Mościcki.

Celem rajdu była również integracja uczniów, propagowanie turystyki pieszej na terenach leśnych oraz aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Rzadko mamy okazję przebywać razem na otwartej przestrzeni, bez rozmyślania o nauce, ocenach i codziennych problemach. Wyprawa ta była dla nas odskocznią i możliwością oddania hołdu poległym żołnierzom.

Towarzyszyła nam przyjemna atmosfera i poczucie bezpieczeństwa. W ten listopadowy wieczór mogliśmy podziwiać bezchmurne i rozgwieżdżone niebo, a przy okazji trochę astronomii.

Na zakończenie czekało na nas przygotowane przez leśników i naszych rodziców ognisko z kiełbaskami, którym serdecznie dziękujemy.

Dziękujemy raz jeszcze organizatorom, pani Agacie Cwyl, naszym wychowawcom, pani Hannie Witek i pani Bożenie Oziembło, pani wicedyrektor Ewie Stopce oraz panu Wiesławowi Toporowi. Szczególne podziękowania składamy również gościom, którzy wspierali nas w przeżyciu tego dnia i podzielili się swoimi doświadczeniami.

Amelka Giza i Kasia Świerczyńska
uczennice klasy 7b