ÓSMOKLASIŚCI W TEATRZE

„Możemy nosić chińskie ciuchy, jeździć czeskimi autami, patrzeć w japońskie telewizory, gotować w niemieckich garnkach hiszpańskie pomidory i norweskie łososie. Co do kultury, to jednak wypadałoby mieć własną.”

Andrzej Sapkowski

Dnia 23 września 2021 r. uczniowie klasy 8b pod opieką Pani Agaty Cwyl i Pani Renaty Maciejowskiej – Zych wybrali się do Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu na spektakl pt. „Ryzykowna forsa”.

Dotychczas nasze wyobrażenie o teatrze było całkowicie odmienne. Bywaliśmy w nim tylko na przedstawieniach dla dzieci, było to z reguły poświęcone lekturom szkolnym. Okazało się, że teatr nie musi być nudny. Przedstawienie pt.: „Ryzykowna forsa” to zabawna komedia, na której śmialiśmy się niemalże do łez. Opowiada historie bezrobotnego męża- Erica Swanna, który tracąc pracę postanawia korzystać z brytyjskich funduszy socjalnych. Pisze wnioski w imieniu niczego nieświadomych byłych i obecnych lokatorów domu. Kiedy pieniędzy jest już sporo (pieniądze otrzymuje jako bezrobotny, jako weteran wojenny, jako matka samotnie wychowująca dzieci z opieki społecznej, z funduszu dla chorych psychicznie, kalek itp.) sytuacja staje się niekomfortowa. Historia się komplikuje, kiedy niespodziewanie w domu mężczyzny pojawia się kontroler Jenkins, mający sprawdzić stan jego zdrowia. Kłamstwa wychodzą na jaw i powodują lawinę wydarzeń, które wymykają się bohaterowi spod kontroli. Jego historia w zabawny sposób nauczyła nas, że oszustwo się nie opłaca,
a jeszcze gorzej jest w nim trwać.

Sztuka bawi i uczy. Wszyscy byliśmy pod wrażeniem wspaniałej gry aktorów oraz spontanicznych zwrotów akcji i scenografii.

W role główne wcielili się Aleksandra Bogulewska, Katarzyna Dorosińska, Joanna Jędrejek, Joanna Zagórska, Marek Braun, Piotr Kondrat, Wojciech Ługowski, Adam Majewski oraz Mateusz Michnikowski. W reżyserii Pawła Pitera. Spektakl bardzo nam się podobał, dlatego takich wyjazdów chcielibyśmy więcej. Na koniec nagrodziliśmy aktorów gromkimi brawami na stojąco.

Teatr to miejsce, gdzie obowiązują pewne zasady: trzeba należycie się zachować, odpowiednio ubrać, podczas spektaklu nie rozmawiać, nie jeść chipsów, etc. Podczas przerwy zw. antraktem, mieliśmy okazję wyjść do foyer, na duże i rozległe pomieszczenie przeznaczone dla widzów do odpoczynku oraz spotkań towarzyskich. Wyjazd ten wiele nas nauczył i z niecierpliwością czekamy na kolejny.

Oczywiście nie obyło się bez Mcdonald’a znajdującego się w Galerii Słonecznej. Do domu wróciliśmy około godziny 22.00.

Motto Selma Lagerlof widniało na biletach, którymi musieliśmy się okazać wchodząc do teatru i mamy nadzieję, że trafi do naszych serc. Polecamy je naszym koleżankom i kolegom, a my sami obiecujemy wcielać je w życie.

„Kultura jest tym, co zostaje,
kiedy zapominasz wszystkiego,
czego się nauczyłeś”