Rajd Patriotyczny uczniów z ZSiPO z Magnuszewa dla uczczenia 100 – lecia Niepodległości Państwa Polskiego

Dnia 12 października 2018r. uczniowie z ZSiPO z Magnuszewa wraz z opiekunami zorganizowali rajd pieszy by uczcić 100 lat Niepodległej Polski. Pod opieką historyków: pani Agaty Cwyl oraz pana Marka Kozłowskiego, księdza Daniela Natorskiego oraz Agnieszki Kreczmańskiej wędrowali przez las ok. 8 km. Dzięki współpracy z Nadleśnictwem Dobieszyn, a zwłaszcza Pana Leśniczego Zdzisława Łukasika, oraz pani Karoliny Jarońskiej i pana Arkadiusza Wójcika udało się nie zgubić w lesie. Na początek, dzięki uprzejmości Wójta Gminy Pana Marka Drapały zostaliśmy dowiezieni do skrzyżowania Ryczywół/Studzianki Pancerne. Stąd pod opieką leśników, rozpoczęła się nasza wędrówka.

Ks. Daniel Natorski przewodniczył modlitwie pod krzyżem, upamiętniającym poległych żołnierzy podczas II wojny światowej w lasach Puszczy Stromieckiej. Po drodze odwiedziliśmy Rezerwat Dębów Biesiadnych. Zebraliśmy tu 100 żołędzi dębu, aby wsadzić je i upamiętnić 100 lat Niepodległości Polski. Potem podzieleni zostaliśmy na dwie grupy i różnymi szlakami, z pomocą map topograficznych ruszyliśmy dalej. Gdy zrobiło się ciemno, każda grupa zapaliła pochodnie i latarki. Po godzinnej wędrówce obie grupy szczęśliwie dotarły do wyznaczonego miejsca, którym był kolejny pomnik upamiętniający żołnierzy, walczących o przyczółek. Po odmówieniu modlitwy, zapaleniu znicza wędrowaliśmy dalej. Ostatnim miejscem było Mauzoleum w Studziankach Pancernych. Wszyscy uczniowie z przygotowanych materiałów zrobili Flagi Narodowe, odśpiewany został Hymn Państwowy i pomodliliśmy się za poległych żołnierzy. Każdorazowo w bardzo ciekawy sposób o miejscach tych opowiadał Pan Leśniczy W. Łukasik. A potem było już przygotowane przez leśników ognisko z kiełbaskami. Na osłodę były również pączki. Podczas kilkukilometrowego rajdu nie obyło się bez kontuzji, zadrapań i niewielkich skaleczeń, ale nad wszystkim czuwała Pani pielęgniarka Danuta Amerek. Podziękowania należą się również rodzicom, którzy w licznym gronie dojechali na sam koniec naszego rajdu. Ale było też kilku rodziców, którzy towarzyszyli nam podczas całej wędrówki.

Dziękujemy raz jeszcze organizatorom, opiekunom, panu wójtowi, dyrekcji ZSiPO z Magnuszewa. Takich imprez chcemy więcej.

Kamila Niedziałek, Karolina Pucek
Uczennice IIIb gimn.