UROCZYSTE PODSUMOWANIE OBCHODÓW 100. ROCZNICY ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI W ZESPOLE SZKÓŁ I PLACÓWEK W MAGNUSZEWIE

W 2018 roku w naszej placówce odbywały się różne wydarzenia o charakterze patriotycznym.
W marcu klasy V i VI odwiedziły miejsca związane z kolebką naszej państwowości. Uczniowie byli w Gnieźnie, zwiedzili archikatedrę, Muzeum Państwa Polskiego i uczestniczyli w lekcji muzealnej. Zobaczyli też Biskupin i ,,Mysią Wieżę” w Kruszwicy.
Uczniowie klasy II gimnazjum w kwietniu odwiedzili Kraków – Łagiewniki, Kalwarie Zebrzydowską, Wadowice i Muzeum Świętego Jana Pawła II.
Jak co roku pierwszego września pamiętaliśmy o rocznicy wybuchu II wojny światowej. Harcerze złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze na kwaterach żołnierzy.

W listopadzie gościł w naszej szkole Teatr Młodego Pokolenia z Białegostoku, który wystawił dla nas II cz. ,,Dziadów” Adama Mickiewicza. W październiku odbył się rajd patriotyczny po Puszczy Stromieckiej. Późnym wieczorem, z barwami narodowymi, przy blasku pochodni, ruszyliśmy na szlak niepodległości. Pod patronatem naszych władz: Wójta Gminy Magnuszew, dyrekcji oraz pod opieką leśników, nauczycieli i rodziców odwiedziliśmy mogiły poległych żołnierzy.
Kolejnym wydarzeniem, które odbyło się w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości było przedstawienie ,,Pisk Białego Orła”. Dla szerszej publiczności spektakl został ponownie wystawiony w naszym kościele parafialnym.
Dnia 15 listopada odbył się w naszej szkole I Magnuszewski Przegląd Recytatorski Poezji Patriotycznej ,,Na stulecie Niepodległej Polski”. Tego samego dnia w ramach współpracy z PTTK Kozienice, wzięliśmy udział w rajdzie pieszym ,,Młodzież na Szlakach Niepodległości”.
9 listopada na skansenie w Mniszewie odbył się konkurs pieśni patriotycznych, w którym wzięli udział nasi uczniowie.
Rocznicę odzyskania niepodległości uczciliśmy również udziałem w biegach i zawodach sportowych.
17 stycznia nastąpiło uroczyste podsumowanie wszystkich działań. Zaproszeni goście: pani Joanna Trzepałka – starszy wizytator Mazowieckiego Kuratorium Oświaty, pani Leokadia Cieślik – metodyk języka polskiego MSCDN w Radomiu, pan Marek Drapała- wójt Gminy Magnuszew, przedstawiciel nadleśnictwa Dobieszyn, Dyrektorzy szkół z terenu Gminy Magnuszew, Ksiądz Kanonik Florian Rafałowski, przyjaciele szkoły, lokalni przedsiębiorcy i działacze społeczni obejrzeli krótką prezentację naszych dokonań oraz spektakl p.t. „Pisk Białego Orła”. Podczas uroczystości Wójt Gminy Magnuszew (patron i fundator nagród) oraz Pani Metodyk (przewodnicząca jury) wręczyli nagrody laureatom I Magnuszewskiego Przeglądu Recytatorskiego, a także podziękowania ich nauczycielom. Młodzi artyści zaprezentowali wybrane przez siebie wiersze patriotyczne. Na koniec, wszyscy usiedli przy wspólnym stole i dzielili się wrażeniami przy herbacie.

Ewa Stopka

GALERIA ZDJĘĆ