LIST OTWARTY DO RODZICÓW

Drodzy Rodzice

Z radością informuję, że nasza szkoła wzięła udział w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-25 na zakup książek do biblioteki. Otrzymaliśmy 3750 zł. Pieniądze te, zgodnie z celami programu przeznaczone zostały na zakup książek dla najmłodszych czytelników, czyli dzieci w wieku 3-6 lat.

Serdecznie dziękuję Rodzicom, którzy pomogli nam w wyborze tytułów poprzez wypełnienie ankiety. Dzięki temu zakupiliśmy książki zgodnie z Waszymi oczekiwaniami i upodobaniami Waszych dzieci. Planujemy w bibliotece działania, które zachęcą najmłodszych do bliższego poznawania bohaterów literackich.

W tym miejscu chciałabym gorąco zachęcić Was, drodzy Rodzice, byście zechcieli spędzić troszkę wolnego czasu z Waszymi Dziećmi w towarzystwie książki. Pokusiłam się o zebranie naukowo udowodnionych tez potwierdzających, jak ważne jest dla rozwoju Dziecka głośne czytanie mu książek przez Rodziców.

Czytając dziecku, zaspokajamy jego potrzeby emocjonalne – czego nie zrobi za nas komputer ani telewizja. Podczas czytania jesteśmy blisko, przytulamy dziecko, patrzymy na nie z miłością, poświęcamy mu czas. W zrozumiały dla niego sposób rodzic swoim zachowaniem przekazuje mu: „Kocham Cię i jesteś dla mnie bardzo ważny”. To właśnie dzięki poczuciu, że jest ważne i kochane, dziecko rozkwita, zaczyna budować wiarę w siebie, życzliwość, empatię, umiejętności społeczne.

Badania potwierdzają, że głośne czytanie dziecku:
1. buduje więź pomiędzy rodzicem i dzieckiem,
2. zaspokaja potrzeby emocjonalne,
3. wspiera rozwój psychiczny dziecka i wzmacnia jego poczucie własnej wartości,
4. uczy języka, rozwija słownictwo, daje swobodę w mówieniu,
5. przygotowuje i motywuje do samodzielnego czytania,
6. uczy myślenia,
7. rozwija wyobraźnię,
8. poprawia koncentrację,
9. ćwiczy pamięć,
10. przynosi wiedzę ogólną,
11. ułatwia naukę,
12. uczy odróżniania dobra od zła, rozwija wrażliwość moralną,
13. rozwija poczucie humoru,
14. jest znakomitą rozrywką,
15. zapobiega uzależnieniu od mediów,
16. chroni przed kwestionowalnymi wpływami ze strony otoczenia i kultury masowej,
17. pomaga w rozwiązywaniu problemów,
18. jest zdrową ucieczką od nudy,
19. jest profilaktyką działań aspołecznych,
20. kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy.

„Czytanie dzieciom i ograniczenie korzystania z mediów elektronicznych to najlepsza inwestycja w ich przyszłość.”

Maria Narojczyk