ŚWIĘTO SZKOŁY

Od wielu lat Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Magnuszewie obchodzi swoje święto w pobliżu dnia 19 marca, ponieważ jest to data urodzin naszego dostojnego patrona Hetmana Jana Zamoyskiego. W tym roku to już 202 jubileusz. Niestety Święto Szkoły nie mogło być celebrowane jak dotychczas. Jest to bardzo ważna tradycja naszej szkoły, więc uważamy, że należy ją pielęgnować także w okresie pracy zdalnej, pomimo pandemii Covid-19. Dlatego też dla upamiętnienia tego wyjątkowego dnia pragniemy przypomnieć sylwetkę naszego patrona.

HETMAN JAN ZAMOYSKI (1542-1605) – kanclerz wielki koronny od 1578, hetman wielki koronny od 1581; przywódca obozu średniej szlachty; w czasie pierwszego bezkrólewia przeforsował elekcję viritim; wróg Habsburgów; opowiedział się za elekcją Anny Jagiellonki i przyczynił się do wprowadzenia na tron polski Stefana Batorego; najbliższy polityczny doradca Stefana Batorego, kierując polityką wewnętrzną i zagraniczną dążył do wzmocnienia władzy królewskiej; po śmierci Stefana Batorego poparł Zygmunta III Wazę i w 1588 pobił pod Byczyną jego kontrkandydata arcyksięcia austriackiego Maksymiliana; zwalczał prohabsburską politykę Zygmunta III; w 1600 zbrojnie sparaliżował próbę zjednoczenia Mołdawii i Wołoszczyzny, przywrócił nad nimi zwierzchnictwo Polski; w 1602 skutecznie walczył ze Szwedami o Inflanty; protektor humanizmu; założyciel Zamościa i Akademii Zamojskiej ;twórca potęgi rodu Zamoyskich.

Z okazji Święta Szkoły w imieniu całej społeczności szkolnej, cytując słowa piosenki:

„Życzymy szkole na Imieniny
ścian kolorowych i ławek zdrowych.
Wiele hałasu tylko z radości życzymy szkole dziś!
Życzymy szkole na Imieniny,
by same piątki były ich gośćmi
i miała zawsze wesołą minę,
życzymy szkole dziś!
Dzisiaj szkoła, piękna pani,
dzisiaj kwiatów nikt nie zliczy,
dziś życzenia jej składamy
białą kredą na tablicy…”.

Na ręce Pani Dyrektor składamy Nauczycielom i wszystkim Pracownikom szkoły życzenia wszelkiej pomyślności, wytrwałości, zadowolenia z pracy zawodowej, a także satysfakcji z działań podejmowanych na rzecz młodzieży i szkoły.

Naszym koleżankom i kolegom życzymy, aby pamiętając o dziele życia Patrona, wchodzili mądrze w życie, a budując swój własny świat pamiętali, że są wartości, dla którymi warto się kierować: „Gdy lud w ciemności, walą się królestwa”.