„ZAINWESTUJ W NASZĄ PLANETĘ”

22 kwietnia 2026 jak co roku w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Ziemi, który przygotowały p. B. Kutyła oraz p. J. Niespodziewańska. Przewodnie hasło na ten rok brzmi: „Zainwestuj w naszą planetę”. Uczniowie klasy 6b pod kierunkiem p. B. Kutyły w audycji przedstawili krótką historię tego święta. Następnie w bardzo interesującej formie podano ciekawostki dotyczące naszej planety. W drugiej części audycji przedstawiono scenę ukazującą zmiany na naszej planecie, których dokonuje człowiek w ciągu 7 dni tygodnia. Scena ta miała na celu uświadomienie uczniom, że działania człowieka nie zawsze są korzystne dla naszej planety. Zwieńczeniem audycji było przesłanie, że każde nawet najmniejsze nasze działanie może wpływać na „kondycję Ziemi”. Oprawą muzyczną były piosenki w wykonaniu uczennicy kl. 7a P. Zabuły.

Naszym założeniem- jako organizatorów- była nauka poprzez zabawę, dlatego uczniowie zaangażowali się w wykonanie różnorodnych zadań. Pierwszym z nich było rozszyfrowanie haseł krzyżówki o tematyce ekologicznej. Krzyżówka była umieszczona na gazetce tematycznej, a 5 pierwszych osób, które zgłosiły prawidłowe rozwiązania otrzymywały nagrody. Liczyła się wiedza, ale połączona ze sprintem, ponieważ należało dotrzeć do nauczyciela z poprawnymi hasłami w jak najszybszym czasie. Drugi rodzaj zadań wymagał nieco więcej czasu i był adresowany dla uczniów na poszczególnych poziomach klasowych. Były to następujące zadania: wykonanie przydatnego przedmiotu według metody uprecykling, określenie na skali porostowej stężenia tlenków siarki w okolicy na podstawie gatunków porostów, wykonanie domowego filtru wodnego, plakatu- dzień bez samochodu czy przedmiotu z gazety tzw. drugie życie gazety. W naszej szkole przeprowadzono również ranking, na najpiękniejszy kraj świata. Uczniowie poszczególnych klas wybierali kraj, który według nich zasługiwał na miano najładniejszego. W rankingu tym wygrały następujące kraje: Hiszpania, Nowa Zelandia, Japonia, Szwajcaria, Cypr, Tajlandia, USA, Islandia, Chorwacja. Oczywiście poza wyborem była Polska, ponieważ jest według nas najładniejsza.

Celem tegorocznych obchodów Dnia Ziemi, było ukazanie piękna naszej planety, jej niezwykłej różnorodności i zwrócenie uwagi na to, że inwestowanie siebie i swojego czasu, kreatywności w działaniu w ”naszą planetę”, tak naprawdę jest inwestycją w naszą przyszłość.

Beata Kutyła

Przejdź do treści