Kwiecień to miesiąc, w którym szczególnie pochylamy się nad tematem Autyzmu. Autyzm wpisuje się w Różnorodność inaczej nazywaną Neuroatypowością. Czym jest autyzm? To odmienny od typowego sposób rozwoju człowieka, objawiający się różnicami w komunikacji, nawiązywaniu relacji, wyrażaniu emocji i schematach zachowań. Każda osoba w spektrum autyzmu jest indywidualnością, a wymienione cechy mogą występować w różnych natężeniach. Czym natomiast jest różnorodność? Dotyczy różnic w funkcjonowaniu poznawczym, emocjonalnym oraz w komunikacji. Może przejawiać się w sposobie uczenia się, przetwarzania informacji, postrzegania rzeczywistości i interakcji z innymi. Wpływa na codzienne życie, ale nie oznacza wykluczenia ani niemożności osiągania sukcesów czy realizowania pasji.
Włączając się w światowe obchody Dnia Świadomości Autyzmu, w naszej szkole w dn. 14-15.04.2026 r. odbyła się specjalna akcja poświęcona neuroatypowości pt. „Różni, ale równi. Zobacz, co nas łączy!”, w której wzięły udział klasy 1-8. Inicjatywa polegała na uświadomieniu uczniom, że każdy człowiek jest inny – nie tylko z wyglądu czy charakteru, ale także pod względem sposobu myślenia, odczuwania bodźców i reagowania. Ponadto jej celem było zapoznanie uczniów z samym pojęciem różnorodności, którą jest neuroatypowość, które coraz częściej pojawia się wśród nas.
Włączając się aktywnie w obchody, każda klasa miała za zadanie przygotować plakat osoby poprzez dorysowanie twarzy, zrobienie włosów, stworzenie ubrania tak, aby ukazać, że każdy z nas może różnić się od siebie. Podstawą do stworzenia postaci był otrzymany przez każdą klasę opis fikcyjnych uczniów, prezentujących różne cechy (np. dziecko nadwrażliwe na hałas, dziecko z talentem do matematyki ale mające trudności koleżeńskie itp.). Ponadto uczniowie klas 1-3 wysłuchali bajki Zofii Sujki-Kysiak „Można różnić się pozytywnie” po której włączyli się w jej omawianie, odczytując najważniejsze treści ukazujące różnorodność funkcjonowania opisywanego bohatera. Dodatkowym zadaniem uczniów klas 4-8 było natomiast poszukanie sposobów pomocy osobom borykającym się z opisanymi trudnościami, które jako klasa mogliby wdrożyć. Efektem podjętych działań stała się paleta prac, która oddała cel podjętego działania. Uczniowie stworzyli łącznie 17 postaci, które można podziwiać na korytarzu górnym w naszej szkole.
Zainicjowana akcja spotkała się w większości z pozytywnym odbiorem przez dzieci, co daje nadzieję, że wspólnie możemy tworzyć pozytywny klimat w którym rozwijać się będzie akceptacja i zrozumienie. Niech stwierdzenie „Różni, ale równi” prowadzi nas w codziennym funkcjonowaniu wśród różnorodności.
Monika Sawicka
Pedagog specjalny




