KSIĄŻKA TO PRZYSZŁOŚĆ

Miesiąc październik od wielu lat jest MIESIĄCEM BIBLIOTEK SZKOLNYCH. W bieżącym roku szkolnym wyjątkowo uroczyście obchodzone było to święto w naszej szkole. Przez cały miesiąc biblioteka zaskakiwała swoich czytelników. Do zabawy wciągnęliśmy całą szkołę, nawet gimnazjaliści brali udział w poszukiwaniu myszy bibliotecznej.

Już 17 września rozpoczęliśmy konkurs dla uczniów klas I-III: „Biblioteczny Gang Słodziaków”, czyli: „Czytamy dla mamy codziennie głośno przez dziesięć minut” Wszyscy uczniowie, którzy wzięli udział w konkursie otrzymywali naklejki, którymi zapełniali albumy ze słodziakami. Mam nadzieję, że była to wystarczająca motywacja do codziennego czytania.

Pierwszy tydzień upłynął nam na słuchaniu. Podczas długich przerw można było posłuchać najpiękniejszych wierszy i baśni. W lektorów wcielili się uczniowie z różnych klas, którzy podczas przerw głośno czytali swoje ulubione książki chętnym do słuchania, których było bardzo wielu.

3 października zaginęła Mysz Biblioteczna i rozpoczęła się akcja poszukiwania jej w szkole. Myszy tak bardzo się to spodobało, że do końca października nie było dnia, żeby nie urządziła sobie spacerów po szkole. Chowała się na korytarzach, w klasach, w przedszkolu nawet. Jednak uczniowie byli czujni i zawsze ją znajdowali i odnosili do biblioteki, gdzie czekała na nich słodka nagroda.

Od 22 do 31 października trwał konkurs fotograficzny „Selfie z książką”. Otrzymaliśmy w formie elektronicznej zdjęcia od uczniów. Najciekawsze z nich zamieszczamy w zakładce: BIBLIOTEKA.

Wszystkim uczniom bardzo spodobała się ta akcja, dlatego 24 października zorganizowaliśmy dla starszych uczniów konkurs: „Poszukiwacze zaginionych tytułów”. Na szkolnych korytarzach można było znaleźć maleńkie karteczki z tytułami książek. Każdy kto znalazł i przyniósł je do biblioteki dostawał małe lub duże słodkie co nieco.
Każdy, bez względu na wiek, ma swojego ulubionego bohatera bajkowego lub baśniowego. Dzieciństwo często kojarzy się nam z książkami czytanymi przez rodziców lub dziadków, a potem czytanymi samodzielnie.
Dlatego też, w ramach Miesiąca Bibliotek Szkolnych, zorganizowaliśmy w naszej szkole Dzień Postaci Literackiej i Bajkowej.
22 października nasza szkoła stała się prawdziwą „krainą bajek”, a uczniowie zamienili się w bajkowych bohaterów. Każde dziecko, które tego dnia przebrało się za postać z bajki otrzymało nagrodę.

Święto bibliotek szkolnych zakończyliśmy inscenizacją: „Cztery żywioły”, którą przygotowali uczniowie klasy IIIa pod opieką wychowawczyni pani Małgorzaty Marchewki. Wszystkie konkursy i akcje biblioteczne odbywały się w uroczystym, odświętnym wystroju biblioteki, o który postarała się pani Małgorzata Marchewka, przepiękne dekoracje i rekwizyty są jej dziełem.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom za udział w konkursach i zabawach, nauczycielom za zainteresowanie i współpracę a rodzicom za pomoc w przygotowaniu kostiumów. Każde święto kiedyś się kończy, zatem wracamy do codziennych zajęć z nadzieją, że hasło tegorocznych obchodów Święta Bibliotek Szkolnych: „KSIĄŻKA TO PRZYSZŁOŚĆ” będzie nie tylko hasłem, ale mottem dla nas wszystkich. W dobie komputerów i Internetu nie zapominajmy o naszej przyjaciółce na dobre i na złe: KSIĄŻCE! Tego Wam wszystkim i sobie życzę!

Maria Narojczyk

GALERIA ZDJĘĆ