III PIESZY RAJD PATRIOTYCZNY UCZNIÓW Z ZSIPO Z MAGNUSZEWA

Nauczyciele z ZSiPO z Magnuszewa, a w szczególności pani Agata Cwyl wraz z ks. Danielem Natorskim po raz 3 zorganizowali uczniom wyjątkową atrakcję. Dnia 4.11.2021 odbył się – Pieszy Rajd Patriotyczny, w którym uczestniczył Pan Leśniczy Zdzisław Łukasik z Nadleśnictwa Dobieszyn.

Tegoroczny rajd odbył się pod honorowym patronatem Wójta Gminy Magnuszew Pana Marka Drapały, który czynnie w nim uczestniczył. Dołączył do nas również proboszcz naszej parafii, ks. Krzysztof Dukielski, którego przywitaliśmy gromkimi brawami. Głównym celem marszu było upamiętnienie poległych żołnierzy walczących o Niepodległość Polski, spoczywających często w zapomnianych mogiłach. Marszowi towarzyszyły różne zadania przygotowane przez organizatorów imprezy.

Dzięki uprzejmości Pana Marka Drapały zostaliśmy dowiezieni autokarem do skrzyżowania Ryczywół/Studzianki Pancerne. Tu odbyło się powitanie gości. Pan Zdzisław Łukasik, który jest leśniczym i gospodarzem tego terenu, wprowadził nas w temat marszu. Ks. Daniel Natorski poprowadził modlitwę pod Krzyżem upamiętniającym poległych żołnierzy podczas II wojny światowej w lasach Puszczy Stromieckiej. Zapaliliśmy znicz po czym ruszyliśmy w drogę.

Gdy zaczęło się ściemniać zaczęliśmy wykonywać przygotowane przez organizatorów zadania. Pierwszym z nich było odszukanie ukrytych kopert, w których były zakodowane hasła, wskazujące dalszy kierunku drogi. Każdy z uczestników dostał mapę, która pomogła w odnalezieniu odpowiedniego duktu leśnego. Zadanie drugie polegało na odszukaniu trzech flag państwowych, które były poukrywane w lesie. Dzięki współpracy wszystkich uczniów z klas 8, zadania wykonywaliśmy sprawnie. Uczestnicy rajdu mieli również okazję do zapoznania się z miejscową historią oraz walorami przyrodniczo-turystycznymi nadleśnictwa, o których opowiadał leśniczy Pan Zdzisław Łukasik wraz z Panem wójtem Markiem Drapałą. Celem rajdu była również integracja uczniów, propagowanie turystyki pieszej na terenach leśnych oraz aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu.

Rzadko mamy okazję przebywać razem na otwartej przestrzeni, bez rozmyślania o nauce, ocenach i codziennych problemach. Wyprawa, zwłaszcza w okresie pandemii, była dla nas odskocznią i możliwością oddania godnego hołdu poległym żołnierzom. Po drodze odwiedziliśmy Rezerwat Dębów Biesiadnych. Pan Z. Łukasik opowiedział o biesiadach, które się tu odbywały na zakończenie polowania. Miał w nich brać udział nie tylko hrabia Zamoyski, ale również prezydent okresu międzywojennego Ignacy Mościcki.

W tym miejscu czekało na nas kolejne zadanie, musieliśmy odszukać koperty z hasłami, które miały wyznaczyć nam dalszy kierunek marszu. Każda grupa miała też wymyślić hasło, ze słowem „Bóg”.

Gdy zrobiło się całkowicie ciemno, zapaliliśmy pochodnie i latarki. Po godzinnej wędrówce wszyscy szczęśliwie dotarliśmy do kolejnego miejsca, którym była Mogiła Leśna, upamiętniająca żołnierzy, walczących o przyczółek warecko – magnuszewski. W tym wyjątkowym miejscu modlitwę poprowadził ks. proboszcz Krzysztof Dukielski. Mieliśmy okazję wysłuchać pięknego przemówienia o naszej drodze do dorosłości oraz wyzwaniach, które na nas czekają w najbliższej przyszłości. Po odmówieniu modlitwy i zapaleniu znicza przedstawiciele klas mieli za zadanie odszukać koperty, z kolejnymi rebusami. Chwilę później udało się nam rozkodować hasła, wymyśleć motto ze słowem „Honor”, po czym żwawo ruszyliśmy w dalszą drogę.

Ostatnim miejscem było Mauzoleum w Studziankach Pancernych. Uroczyście odśpiewaliśmy Hymn Państwowy i odmówiliśmy modlitwę za poległych żołnierzy. Słowa otuchy i miłości do naszej matki – Ojczyzny – ponownie skierował do nas ks. proboszcz. Mówił o miłości i tęsknocie za nią, która towarzyszyła Mu we Włoszech. Uroczysty hołd w naszym wspólnym imieniu złożyła pani dyr. Agnieszka Kozłowska. Z ostatnim zadaniem poradziliśmy sobie bardzo szybko. Oceny naszych zadań dokonali nasi goście: na czele z Panem wójtem Markiem Drapałą, ks. proboszczem Krzysztofem Dukielskim, Panem Leśnikiem Zdzisławem Łukasikiem i Panią dyr. Agnieszką Kozłowską, którzy bardzo pozytywnie ocenili naszą pracę.

Towarzyszyła nam przyjemna atmosfera i poczucie bezpieczeństwa dzięki obecności Pani pielęgniarki – Danuty Amerek. Mimo zapowiadanych opadów mogliśmy podziwiać bezchmurne i rozgwieżdżone niebo. Myślą przewodnią naszego marszu były słowa „Bóg, Honor, Ojczyzna”, które z pewnością zostaną w naszych sercach przez całe życie.

Na zakończenie czekało na nas przygotowane przez leśników ognisko, które rozpalił ks. Daniel Natorski z pomocą chłopców z klas 8b. W przygotowaniu kiełbasek, pomogli nasi rodzice, którym serdecznie dziękujemy. Pani dyr. Agnieszka Kozłowska, zaskoczyła nas słodką niespodzianką, w postaci krówek “mordoklejek”.

Dziękujemy raz jeszcze organizatorom, Pani Agacie Cwyl i ks. Danielowi Natorskiemu, naszym wychowawcom i opiekunom: Pani Beacie Marczak, Panu Markowi Kozłowskiemu i Panu Wiesławowi Toporowi. Szczególne podziękowania składamy również gościom, którzy wspierali nas w przeżyciu tego dnia i podzielili się swoimi doświadczeniami.

Patrycja Miśkiewicz
uczennica klasy 8b