„PRZYSIĘGALI NA ORŁA I NA KRZYŻ”

Dnia 5 marca 2020r. w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Po odśpiewaniu Hymnu Państwowego uczniowie klas VIC, VIIIB, VIIIA pod opieką pana Marka Kozłowskiego oraz księdza Daniela Natorskiego przedstawili losy „Niezłomnych”. Szczególne poruszenie wywołały głosy najmłodszych uczennic naszej szkoły: Aleksandry Madej (0A), Heleny Bazyl (IB), Kingi Jakubczyk (IIB), które swoim śpiewem zachwyciły wszystkich zebranych. Dekoracje przygotowane przez panią Bożenę Kowalczyk-Pawlak oddały podniosły charakter uroczystości.

Krótkie sceny i wiersze pozwoliły nam bliżej poznać historię „Cichociemnych”. Danuta Siedzikówna „Inka”, pomimo młodego wieku, (niespełna 18lat) została skazana na dwukrotną karę śmierci, której ostatnie słowa przed egzekucją brzmiały „Niech żyje Polska! Niech żyje Łupaszko!”. Słowa te ukazują jak niezwykłą dojrzałością i odwagą byli obdarzeni młodzi ludzie. Kolejną równie ważną postacią przywołaną podczas akademii był Rotmistrz Witold Pilecki, który na ochotnika zgłosił się do Auschwitz- największej fabryki śmierci. Pobyt w niemieckim obozie pracy uznał za igraszkę w porównaniu do warunków stworzonych przez Urząd Bezpieczeństwa.

Podczas uroczystości panowała podniosła atmosfera i wszyscy w ogromnym skupieniu słuchali opowieści o tych pełnych cierpienia kartach naszej historii. Nasza szkoła oddała należny hołd Żołnierzom Wyklętym. Akademia uświadomiła nam, że to dzięki nim mamy wolny kraj, możliwość wyboru własnej drogi życiowej, wolne szkoły. Umiejmy korzystać i szanujmy to dobrodziejstwo, jakim jest wolność.

Uczniowie klasy IIILO