NATURA WZYWA

3 grudnia 2019 roku klasy IVa, IVb i Vb pod opieką Pań: Hanny Witek, Bożeny Oziembło, Anna Suszka i Magdy Markwat były na wycieczce w gospodarstwie agroturystycznym ,,Natura wzywa” w miejscowości Zaręby. Gospodarstwo położone w lesie, w spokojnej okolicy, przybrane w świąteczne dekoracje. Wybraliśmy zajęcia związane ze zwyczajami bożonarodzeniowymi. Po przybyciu na miejsce zostaliśmy powitani przez przemiłych gospodarzy domową szarlotka i ciepłą herbatą. Przy akompaniamencie gitary wspólnie śpiewaliśmy kolędy i pastorałki. Po wspólnym kolędowaniu jedna z grup udała się do lasu na ,,Podchody”, a druga zaczęła robić pierogi. W trakcie podchodów odnajdywaliśmy ukryte w lesie postacie z szopki, postacie świętych oraz elementy związane z wigilią. Prowadzący opowiadał nam o każdej postaci ciekawe historie. Dowiedzieliśmy się o kilku nowych zwyczajach świątecznych: wiązanie łyżek, stukanie łyżką w bramę. Ogromny entuzjazm wzbudziły zabawy sportowe w lesie i gospodarstwie. Najbardziej oblegane były zjeżdżalnie linowe tzw. tyrolki. Zabawy i śmiechu było co niemiara. Rozegraliśmy mecz piłki nożnej i odbyliśmy przejażdżkę saniami świętego Mikołaja.

W tym samym czasie druga grupa pod czujnym okiem gospodyni robiła pierogi.
Zgodnie z jej zaleceniami odmierzaliśmy potrzebną ilość produktów, wyrabialiśmy ciasto, przygotowywaliśmy farsz, wałkowaliśmy ciasto, zlepialiśmy pierogi, a po ugotowaniu wspólnie je konsumowaliśmy. Potem była zmiana grup. Na koniec z odnalezionych figur ustawiliśmy Szopkę, nakarmiliśmy konie, owce, króliki i w świetnych humorach wracaliśmy do domu. Okazało się, że kontakt z naturą i proste czynności też sprawiają wiele radości i dostarczają nowych wiadomości.
Chętnie wrócimy na inne zajęcia!

Uczestnicy wycieczki.