RAJD PATRIOTYCZNY UCZNIÓW Z ZSiPO Z MAGNUSZEWA

Rajd Patriotyczny uczniów z ZSiPO z Magnuszewa dla uczczenia 101-ej rocznicy Niepodległości Państwa Polskiego

Dnia 14 listopada 2019r. uczniowie klas VI SP z ZSiPO z Magnuszewa wraz z opiekunami zorganizowali rajd pieszy by uczcić 101- ą rocznicę Niepodległej Polski. Pod opieką pani: Agaty Cwyl, Beaty Marczak, Marka Kozłowskiego, księdza Daniela Natorskiego, Stanisławy Misiak, pani Hanny Witek wędrowali przez las ok. 8,5 km. W tym roku szedł z nami również Wójt Naszej Gminy pan Marek Drapała. Dzięki współpracy z Nadleśnictwem Dobieszyn, a zwłaszcza Panem Leśniczym Zdzisławem Łukasikiem, udało się nam nie zgubić w lesie.

Na początek, dzięki uprzejmości Wójta Gminy zostaliśmy dowiezieni do skrzyżowania Ryczywół/Studzianki Pancerne. Stąd pod opieką pana leśniczego, rozpoczęła się nasza wędrówka. Ks. D. Natorski przewodniczył modlitwie pod Krzyżem, upamiętniającym poległych żołnierzy podczas II wojny światowej w lasach Puszczy Stromieckiej. Po drodze odwiedziliśmy Rezerwat Dębów Biesiadnych. Tu uczniów czekało zadanie, przygotowane przez organizatorów marszu. Musieli znaleźć symbole Niepodległego Państwa Polskiego, które wcześniej zostały bardzo starannie ukryte w lesie przez księdza Daniela. Uczniowie jak zwykle zaskoczyli organizatorów, bo znaleźli niespodziewanie rzeczy, których nie było w planach! Jedną z nich były pozostałości po fajerce kuchennej, choć wszyscy początkowo myśleli, że to podkowa końska, bo jak pan Leśniczy opowiadał, prowadził tędy szlak z Warszawy do Kozienic, a wcześniej, jak głoszą legendy, polował w naszych lasach sam król Jagiełło. Potem podzieleni zostaliśmy na dwie grupy i różnymi szlakami /”czerwonym” i „zielonym”/, z pomocą map topograficznych ruszyliśmy dalej. Szybko zrobiło się ciemno, każda grupa zapaliła pochodnie i latarki. Po godzinnej wędrówce obie grupy szczęśliwie dotarły do wyznaczonego miejsca, którym był kolejny pomnik upamiętniający żołnierzy,walczących o przyczółek. Przed miejscem spotkania grupa ks. Daniela urządziła zasadzkę, na drugą grupę, chcąc ich wystraszyć.Efekt został osiągnięty i było dużo śmiechu. Po wspólnym dotarciu do mogiły, odmówieniu modlitwy i zapaleniu znicza ruszyliśmy w dalszą drogę. Ostatnim miejscem było Mauzoleum w Studziankach Pancernych. Wszyscy uczniowie odśpiewali Hymn Państwowy i pomodlili się za poległych żołnierzy. Każdorazowo w bardzo ciekawy sposób o miejscach tych opowiadał Pan Leśniczy Z. Łukasik, a ks. Daniel przygotował krótkie modlitwy. A potem było już przygotowane przez leśników i rodziców ognisko z kiełbaskami! Na osłodę były również pączki.

Podziękowania należą się organizatorom, opiekunom, rodzicom, panu wójtowi Markowi Drapale, naszemu księdzu Danielowi, ale przede wszystkim panu Leśniczemu Z. Łukasikowi. Ciekawym towarzyszem naszej wędrówki był zaprzyjaźniony kot pana Leśniczego, który nie odstępował grupy „zielonych” na szlaku.

Podziękowania należą się przede wszystkim pani Agacie Cwyl. Już po raz drugi dzięki niej, taki rajd patriotyczny się odbywa. Za pomysł, zaangażowanie, organizację i koordynację całego przedsięwzięcia bardzo dziękujemy.

Takich imprez chcemy więcej.

Uczniowie klas VI SP