ÓSMOKLASIŚCI Z ZSiPO W KRAKOWIE, WADOWICACH I OŚWIĘCIMIU

,,Kto nie zna historii
skazany jest na jej ponowne przeżycie” – George Santayana

3 października 2019 r. uczniowie klas VIIIa/b ZSiPO z Magnuszewa byli na wycieczce w Krakowie /Wadowicach /Oświęcimiu pod opieką księdza Daniela Natorskiego, Pani Agnieszki Kreczmańskiej, Pani Marzeny Tłuścik oraz Pani Agaty Cwyl. Z uwagi na bardzo napięty program wycieczki wyjazd odbył się już o godzinie 4:00.

Pierwsza część podróży odbyła się pod hasłem ,,Śladami Karola Wojtyły”. W pierwszej kolejności odwiedzili krakowską bazylikę Jana Pawła II. Na miejscu ks. Daniel Natorski odprawił bardzo uroczystą Mszę Św. Wspólnie modlili się o Błogosławieństwo Boże, opiekę dla ich Rodzin i Nauczycieli. Była to taka „Ich’ Msza Św. Można to było poczuć przed podniosłą atmosferę, przez ministranturę kolegów: Filipa, Krzysia, Maćka i Dominika, ich lektorki Olę i Julkę, i obecność ich samych. Obecne były ich wychowawczynie: Pani Agnieszka i Marzena, ksiądz Daniel, pan Agata, a także dwóch kierowców autokaru z firmy „Jarząbek” z Wierzbicy. Modlili się z ks. Danielem w Kaplicy Kapłańskiej, w której przed ołtarzem znajdują się relikwie św. Jana Pawła II /ampułka krwi – relikwia 1 stopnia/, o których opowiadał przewodnik. We wnętrzu bazyliki odwiedzili kilka kaplic, w których znalazły się liczne inne relikwie związane z życiem i pracą Św. Jana Pawła II. W jednej z gablot znajduje się Sutanna poplamiona Krwią po zamachu na Ojca Św. z widocznym śladem postrzału.

Następnie pojechali do Wadowic, gdzie mieli okazję zwiedzić Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II. Wszyscy uczniowie zgodnie, jednogłośnie przyznali, że nigdy przedtem nie byli w takim muzeum – żadna minuta z pewnością nie należała do nudnych, wszyscy czerpali z opowieści państwa przewodników informacje z zapartym tchem, które przybliżyły każdy etap z życia Papieża od narodzin, aż po śmierć. W ramach odpoczynku znaleźli czas na słynne papieskie kremówki, a także ks. Daniel oprowadził ich po pobliskiej bazylice, a w której pierwsze sakramenty przyjmował nasz Papież.

W drugiej, popołudniowej części wycieczki, mogli doświadczyć bardzo realistycznej i poruszającej lekcji historii. W drodze z Wadowic do Oświęcimia pani Agata w autokarze opowiadała o Kalwarii Zebrzydowskiej, o historii jej założenia, legendach, a także kulcie, który tu ma miejsce. Ze względu na ograniczenia czasowe nie mogli zwiedzić tego miejsca, ani pójść na choćby jedną z dróżek kalwaryjskich. Po godzinnej jeździe autokarem dotarli do obozu koncentracyjnego w Auschwitz-Birkenau. Niewyobrażalne jest poczuć tą atmosferę II wojny światowej i odnalezienia się w miejscu znanym uczniom, do tej pory, tylko z lekcji historii czy filmów. Pomimo tego, że wszyscy byli bardzo zmęczeni, każda kolejna opowieść Państwa przewodników, którzy w bardzo szczegółowy sposób opisywali wydarzenia i historie ówczesnych czasów byli pod ogromnym wrażeniem widoków tego miejsca. Puste, wąskie, ciemne, zimne cele, krematoria, fotografie na ścianach czy bloki z osobistymi rzeczami więźniów typu: walizki, okulary, ubrania, buty dziecięce to tylko część przerażającego obrazu obozu. Nie da się ukryć, że na twarzach uczniów pojawiały się łzy wzruszenia.

W trakcie zwiedzania obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau spotykali ludzi różnej narodowości, w zróżnicowanym przedziale wiekowym. Rocznie obóz odwiedza ponad 3 mln ludzi z całego świata i dzięki nauczycielkom i ks. Danielowi mogli to zobaczyć.

Wycieczka, chyba jedna z najbardziej męczących, na której byli uczniowie klas VIII do tej pory w szkole, zakończyła się tuż po 23.oo w nocy. Mimo wielu zwiedzonych miejsc, historycznych przeżyć i duchowych doznań, droga w autokarze upłynęła niezwykle szybko, a sama wycieczka była niezwykle pouczająca. Podziękowań dla ks. Daniela i paniom opiekunkom od uczniów i ich Rodziców za organizację i opiekę nie było końca. Warto zauważyć, że w wycieczce tej wzięli udział niemalże wszyscy uczniowie klas VIIIa i VIIIb z ZSiPO z Magnuszewa.

Uczniowie z VIIIa i VIIIb