SKORUPKI 2019

W dniach od 27. 05. do 31. 05. 2019 r. młodzież z ZSIPO z Magnuszewa /klasy IIIB G i VIIIb SP/ pod opieką nauczycieli: p. Agaty Cwyl, p. Andrzeja Marka wyjechała na Zieloną Szkołę do miejscowości Skorupki na Mazurach. Mieszkali w ośrodku wypoczynkowym „Obieżyświat”, nad jeziorem Tałty.
Mazury to piękna kraina, poprzecinana malowniczymi jeziorami. Program Zielonej Szkoły zawierał mnóstwo atrakcji turystycznych i dydaktycznych.
Już pierwszego dnia uczniowie zwiedzali Muzeum Przyrodnicze w Drozdowie, którego celem jest badanie przyrody Polski północno-wschodniej, a w szczególności Ziemi Łomżyńskiej, gromadzenie i trwała ochrona muzealiów przyrodniczych, a także dokumentowanie działalności ziemiaństwa łomżyńskiego, ze szczególnym uwzględnieniem rodziny Lutosławskich. Eksponaty znajdujące się w muzeum zrobiły na młodzieży duże wrażenie. Odtąd potrafią odróżnić już orła od bielika, bociana białego od czapli, a nawet wiedzą, że nasza popularna wiewiórka po łacinie to „Sciurus Vulgaris”.

Wieczorem, już po ulokowaniu się w domkach i smacznej obiadokolacji, był szalony marsz po chrust do lasu. Chłopcy na swoich barkach przynieśli drzewo ważące blisko pół tony, które paliło się w ognisku prawie do końca naszego pobytu.
Drugiego dnia zwiedzili Twierdzę Boyen w Giżycku, port jachtowy, najdłuższe molo nad Jeziorem Niegocin, a także most zwodzony. Potem był Wilczy Szaniec w Gierłoży. Pod opieką przewodników zwiedzali bunkry i miejsca związanych z pobytem Adolfa Hitlera w kwaterze. W popołudniowych godzinach odwiedzili sanktuarium w Świętej Lipce. Zachwyciła ich barokowa budowla, pełna przepychu i „kapiący złotem” ołtarz. Dopełnieniem wrażeń estetycznych był koncert muzyki organowej z poruszającymi się figurkami.
Szczególnie atrakcyjny był trzeci dzień pobytu. Po porannym dżdżystym poranku wybrali się na leśne podchody. Prawie 8-o kilometrowy marsz zaowocował wizytą w porcie jachtowym „Zanzibar”. Były lody, gofry, frytki, a przede wszystkim piękne widoki na Jezioro Tałtowisko. Wieczorem było ognisko z kiełbaskami.
Czwarty dzień również obfitował w wiele atrakcji. Płynęli statkiem po Jeziorze Śniardwy w Mikołajkach oraz zwiedzali Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie. Stanęli „oko w oko” z sarenkami, osiołkami, jelonkami, danielami, mogli je pogłaskać, sfotografować, a nawet nakarmić. Po powrocie i pysznej obiadokolacji ogarnęło ich szaleństwo w Skorupkach. Ogromną atrakcją okazał się paw, któremu uczniowie nadali imię „Stefan”.
Wszystko, co dobre kiedyś się kończy, a czas spędzony na Zielonej Szkole upłynął zbyt szybko. Dzięki naszym opiekunom, doskonałej organizacji, dobrej opiece naszych nauczycieli, bezpiecznej jeździe naszego pana kierowcy Krzysztofa Staszewskiego z Warki oraz właścicielowi pensjonatu w Skorupkach, spędzili pięć niezapomnianych dni w towarzystwie słońca, radości, uśmiechu i fantastycznej zabawie.
W drodze powrotnej do Magnuszewa uczniowie zwiedzili Świętą Górę Grabarkę, oraz stadninę koni w Janowie Podlaskim. Wrócili już do szkoły i obowiązków uczniowskich.
Zarówno dla uczniów klasy VIII, jak i III gimnazjum była to jedna z ostatnich wycieczek w naszej szkole. Od nowego roku szkolnego bowiem zaczynają naukę w szkołach średnich, ale czas spędzony w naszej szkole: zwłaszcza na imprezach, wycieczkach, wielu rajdach pieszych, a zwłaszcza zielonych szkołach – jak ta ostatnia w Skorupkach, wspominać będą jeszcze długo.

Agata Cwyl